Dyrektor Albrycht na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Zdjęcie rozmówców podczas Kongresu.

Dyrektor Albrycht na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

12 tysięcy gości bierze udział stacjonarnie w Europejskim Kongresie Gospodarczym (EKG) w Katowicach. 8 i 9 maja odbyło się ponad 180 debat z udziałem 1200 prelegentów, wśród których znalazła się również Izabela Albrycht. Wzięła ona udział w panelu „Przemysł – pełna mobilizacja!”.

Cyberbezpieczeństwo jednym z kluczowych tematów

Jednym z tematów silnie zaakcentowanych w tegorocznej edycji EKG jest cyberbezpieczeństwo.

W przemówieniach inaugurujących Kongres prof. Jerzy Buzek podkreślał, że Europa buduje swoją siłę opierając się na współpracy, a przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówiła w swoim przemówieniu o rosnącej ilości cyberataków i konieczności działań obronnych w cyberprzestrzeni. Również Premier Donald Tusk podkreślił konieczność obrony naszych granic przed atakami hybrydowymi.

Przemysł – pełna mobilizacja

W ramach ścieżki „Przemysł, surowce, paliwa” omawiano rolę Polski jako kraju-producenta i dostawcy towarów oraz usług podwójnego zastosowania. O potencjale poszczególnych branż, roli firm dual-use w modernizacji polskiej armii oraz europejskich planach współpracy na rzecz produkcji obronnej dyskutowali:

• Izabela Albrycht, dyrektor, Centrum Cyberbezpieczeństwa, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
  • Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu, Polski Holding Rozwoju SA
  • Krzysztof Kosiorek-Sobolewski, prezes zarządu, Zremb Chojnice SA
  • Paweł Poncyljusz, prezes MindMade z grupy WBA Electronics,sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki w latach 2006–2007

Dyskusję moderował dziennikarz WNP.PL Piotr Myszor.

Innowacje i nowe technologie

Izabela Albrycht w swoim wystąpieniu opowiadała o coraz bardziej proaktywnym podejściu NATOdo innowacji i rozwijania nowych technologii.

- To podejście ewaluowało wraz z dynamiką sytuacji geopolitycznej i bardzo gwałtownym rozwojem technologii EDTs. Kluczowy był rok 2019, kiedy wielu polityków odnosiło się do ówczesnego momentu w czasie jako do nowego Momentu Sputnika - kiedy można zauważyć pewne przewagi technologiczne po stronie Chin i Rosji, które zaaplikowane na potrzeby zdolności militarnych mogłyby zmienić układ sił globalnych – mówiła Albrycht.

Innowacje z grupy tzw. emerging and disruptive technologies, które są technologiami dual-use obejmują:

• sztuczną inteligencję (AI)
  • systemy autonomiczne
  • technologie kwantowe
  • biotechnologię
  • systemy hipersoniczne
  • przestrzeń kosmiczną
  • nowe materiały i produkcję
  • energię i napęd
  • sieci komunikacyjne nowej generacji.

W przeważającej mierze technologie te są tworzone przez sektor cywilny.

Założeniem głównym tworzonego ekosystemu NATO DIANA jest doprowadzenie do współpracy sektora publicznego, cywilnego i naukowo-badawczego nad nową generacją technologii dual-usedla bezpieczeństwa, po to aby zwiększyć zdolności obrony i odstraszania.

- NATO uznało, że musimy wypracować skuteczność w projektowaniu ekosystemów innowacji technologii dual-use na potrzeby bezpieczeństwa sojuszu transatlantyckiego, dlatego powstała DIANA czyli Defence Innovation Acellerator for North Atlantic. Jestto cywilno – militarna sieć akceleratorów, centrów testowych, a także Rapid Adoption Service. Łącznie 23 akceleratory oraz 180 centrow testowych zlokalizowane we wszystkich krajach członkowskich NATO – tłumaczyła dyrektor Centrum, dodając: - W Polsce mamy 7 centrów testowych zlokalizowanych m.in. w Warszawie, Poznaniu,  Katowicach i najważniejszy element, czyli Krakow DIANA Acellerator.

Praca w sektorze obronnym lub podwójnego zastosowania a kwestie cyberbezpieczeństwa

- Wielu specjalistów cyber od wielu wielu lat mówi, że zdarza nam się przeceniać ochronę fizyczną budynków, kosztem ochrony infrastruktury cyfrowej, na której przechowywane są dane osobowe pracowników, kontrahentów, dane i tajemnice przemysłowe, informacje biznesowe. Ilość danych, które przetwarzamy w systemach cyfrowych rośnie wraz z rozwojem transformacji cyfrowej sektora przemysłu, a tym samym zwiększa ryzyko ataków o różnych podłożu – mówiła Albrycht.

Na potrzeby panelu wymieniła trzy główne powody ataków na sektor obronny:

• finansowy,
  • kradzież własności intelektualnej,
  • działania wywiadowcze.

Jak tłumaczyła, w przypadku pierwszym należy zwrócić uwagę przede wszystkim na fakt rosnącej liczby ataków typu ransomeware i wysokość oczekiwanego przez cyberprzestępców okupu. Ofiarami cyberataków są zarówno firmy jak i instytucje publiczne, w tym uniwersytety, zatem także sektor obronny i dual-use.

W drugim i trzecim przypadku chodzi głównie o innowacyjne rozwiązania i technologie. W obszarze tak zaawansowanych i kluczowych dla budowania przewag geopolitycznych technologii, ochrona własności intelektualnej przed cyber szpiegostwem jest kluczowa. - 20% globalnych organizacji uważa cyber szpiegostwo za swoje główne zagrożenie – podkreśliła Albrycht.