Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Dyrektor Centrum na polsko-słoweńskim Forum Gospodarczym

Sześć osób siedzi i rozmawia w pokoju konferencyjnym. Dwójka z nich trzyma mikrofony. Za nimi flagi: Unii Europejskiej, Słowenii i Polski

Dyrektor Centrum na polsko-słoweńskim Forum Gospodarczym

21 marca miało miejsce Forum Gospodarcze „Polish-Slovenian Digital Forum Planica 2024. Capturing the power of #AI, assuring #cybersecurity”. Wydarzenie było połączone z misją gospodarczą Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) i Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz słoweńskich partnerów.Wydarzenia towarzyszyły wizycie Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Republice Słowenii, a w panelu dotyczącym cyberbepieczeństwa udział wzięła Izabela Albrycht.

Otwierając spotkanie Andrzej Duda podreślił, że Polska widzi duży potencjał w kwestii współpracy obu krajów szczególnie w sektorach ICT, cyberbezpieczeństwa, logistyki i transportu. - Wiele polskich firm jest zainteresowanych udziałem w słoweńskich projektach infrastrukturalnych, a nasze know–how może okazać się przydatne w cyberbezpieczeństwie sektora bankowego – mówił Prezydent podczas Forum.

Andrzej Duda zwrócił też uwagę na inne obszary współpracy, jak działania dotyczące transformacji energetycznej i ochrony klimatu. Podkreślił również, że ogromny potencjał dla rozwoju polsko–słoweńskich połączeń infrastrukturalnych stwarza Inicjatywa Trójmorza.

Jednym z kluczowych momentów wydarzenia był panel poświęcony cyberbezpieczeństwu, który koncentrował się na potencjale współpracy między Polską a Słowenią w tym obszarze.

Izabela Albrycht mówiła m.in. o tym, że potrzebna jest międzynarodowa współpraca w zakresie cyberzagrożeń. Opowiadała o realizawanym przez Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie projekcie SOCCER, którego celem jest zbudowanie akademickiej sieci SOC w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

- Wzmocnienie współpracy akademickiej i innowacyjnej wymaga czegoś więcej niż tylko wykwalifikowanych osób: wymaga przede wszystkim danych. Dlatego zapraszam naszych słoweńskich partnerów akademickich do przyłączenia się do projektu SOCCER - mówiła dyrektor Centrum Cyberbezpieczeństwa AGH, dodając: - Współpracujmy, aby tworzyć przyszłość innowacji w dziedzinie cyberbezpieczeństwa!

W Słoweńsko-Polskim Forum Biznesu wzięli udział prezydenci Polski i Słowenii, a także liczni liderzy biznesu, przedstawiciele sektora publicznego i edukacji.

W panelu o cyberbezpieczeństwie udział wzięli:
Igor Hostnik, Milan Gabor, Marko Hölbl, Krzysztof Sierański, Jacek Łęgiewicz, Michal Wendrowski, a dyskusję moderował Igor Evgen Bergant.

Wideo z wydarzenia: https://video.sta.si/video/5330#23424

Stopka