Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Centrum Cyberbezpieczeństwa AGH na jubileuszowej edycji konferencji OCSC

Mężczyzna w garniturze wygłasza prezentację. Na slajdzie za nim widać napis Creating SOCs - SOC4Academia Toolbox

Centrum Cyberbezpieczeństwa AGH na jubileuszowej edycji konferencji OCSC

Przedstawiciele konsorcjum projektu SOCCER, realizowanego pod przewodnictwem Centrum Cyberbezpieczeństwa AGH, uczestniczyli w 30, jubileuszowej edycji prestiżowej konferencji Open Cyber Security Conference 2024. Wydarzenie odbywało się w dniach 26 lutego - 1 marca i było świetną okazją do podzielenia się wiadomością, że nasze uczelnie dołączają do społeczności CSIRT!

Tegoroczna edycja konferencji OCSC to wyjątkowe wydarzenie upamiętniające 30 lat międzynarodowej współpracy europejskich zespołów ds. cyberbezpieczeństwa i zarządzania incydentami i zgromadziła światowej sławy praktyków. Zamiast jednak spoglądać wstecz i podsumowywać dotychczasowe sukcesy, organizatorzy konferencji zaprojektowali agendę tak, by umożliwić namysł nad przyszłością zarządzania incydentami bezpieczeństwa i sposobach radzenia sobie z nadchodzącymi wyzwaniami.

Reprezentacja projektu SOCCER była dość liczna, dzięki czemu - oprócz udziału w konferencji - mogliśmy zorganizować wewnętrzne spotkanie robocze w celu omówienia wyzwań, przed którymi stoimy w związku z budową SOC.

Reprezentantką AGH była Izabela Albrycht. Gular Samadova i Tommy Tomson reprezentowali Uniwersytet w Tartu, z CESNET obecny był Vaclav Bartos. Byli z nami również Roman Senkerik i David Malanik z UTB Zlin, Pavol Sokol z UPJS oraz Martin Laštovička, Martin Kovarik, Petr Velan i Matus Racek z Uniwersytetu Masaryka.

Program konferencji był niezwykle bogaty i dotyczył wyzwań związanych z cyfrową rzeczywistością. Najważniejszą dla nas była możliwość zaprezentowania projektu SOCCER podczas sesji Lightning Talks, której przewodniczył Andre Oosterwijk.

Martin Laštovička, który reprezentował konsorcjum SOCCER na scenie, zaznaczył, że zespół SOCCER chciałby dołączyć do społeczności Open CSIRT Foundation. Przedstawił również cele naszego projektu i zapewnił, że na każdym etapie projektu chcemy dzielić się wiedzą na temat budowy SOC przy jednostce akademickiej. Opowiadał również o planowanej na przyszły rok publikacji SOC4Academia Toolbox.

OCSC 2024 było bardzo inspirującym czasem dla zespłu SOCCER - dobrze było się spotkać w gronie tak wyśmienitych ekspertów.


Projekt SOCCER został sfinansowany w ramach umowy grantowej nr 101128073 i jest wspierany przez European Cybersecurity Competence Centre (ECCC).

Stopka