Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Polskie media o projekcie SOCCER

Gazety ułożone jedna na drugiej. Napisy nie są widoczne.

Polskie media o projekcie SOCCER

Start projektu SOCCER został odnotowany przez polskie media, które podkreślają jego pilotażowy charakter i znaczenie cyberbezpieczeństwa sektora akademickiego.

"Polska dla NATO. Uczelnie filarem ważnego projektu" - tak publikację o projekcie SOCCER zapowiedział jeden z czołowych polskich portali o cyberbezpieczeństwie. Artykuł w CyberDefence24 pojawił się na początku 2024 roku i jest kolejnym dowodem na to, że dziennikarze odnotowują fakt wzrostu liczby i złożoności cyberataków wymierzonych w sektor akademicki i tego, jak mogą się one przekładać nie tylko na bieżącą działalność uczelni, ale również wpisując się w szeroki kontekst geopolityczny.   

Publikacja dostępna jest na stronie CyberDefence24: Polska dla NATO. Uczelnie filarem ważnego projektu | CyberDefence24  

Polecamy uwadze również wywiad udostępniony przez Polskie Radio Trójka: Projekt SOCCER – uczelnie z pięciu krajów wspólnie walczą z hakerami (polskieradio.pl) 

Izabela Albrycht podkreśla w nim, że projekt SOCCER pozwoli na zwiększenie możliwości monitorowania i wykrywania cyberzagrożeń, umożliwi budowanie wiedzy i dzielenie się najlepszymi praktykami w sektorze akademickim, szczególnie w uniwersytetach i organizacjach badawczo-technologicznych, które są narażone na istotne cyberataki, wyciek danych czy próby przejęcia konkretnych rozwiązań powstających w uczelniach. 

Tematem głównym grudniowego wydania Biuletynu AGH było cyberbezpieczeństwo. W numerze przedstawiona została działalność Centrum Cyberbezpieczeństwa AGH, realizowane projekty oraz nasze ambicje w obszarze cyfryzacji, cyberbezpieczeństwa i nowych technologii.  

Dużo miejsca poświęciliśmy przede wszystkim omówieniu zagadnienia cyberbezpieczeństwa sektora akademickiego. Wierzymy, że to od cyberbezpieczeństwa uczelni zależą przewagi technologiczne i kompetencyjne w obszarze nowych i przełomowych technologii z zastosowaniem dla rozwoju gospodarczego, ale także dla odporności, bezpieczeństwa i obrony kraju.    

Zachęcamy do lektury zarówno wywiadu z dyrekto Centrum, Izabelą Albrycht, jak i materiału na temat cyberbezpieczeństwa w sektorze edukacji przygotowanego przez Alicję Żok, Jakuba Jaworskiego i Annę Marię Trawińską. Sporo miejsca poświęcili oni omówieniu projektu SOCCER, realizowanego dzięki unijnemu grantowi z Europejskiego Centrum Kompetencji w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa (ECCC).   

W Biuletynie AGH można również przeczytać relację z panelu IT is ME, w którym Magdalena Ostasz, Łukasz Faber i Jacek Przybylski zgodnie stwierdzili, że SOC (Security Operations Center), nie jest już "opcją" - staje się koniecznością   

Wszystkie artykuły są dostępne tutaj, strony 10-16: biuletyn.agh.edu.pl/home/biuletyn/wydania/2023/2023_PDF/189_12_2023.pdf   

  

  

Projekt SOCCER jest finansowany w ramach umowy grantowej nr 101128073 i jest wspierany przez Europejskie Centrum Kompetencji w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa (ECCC). 

Więcej informacji na temat projektu SOCCER można znaleźć na dedykowanej stronie internetowej: SOCCER – Cybersecurity for Academic Sector -- SOCCER – Cybersecurity for Academic Sector (agh.edu.pl) 

Stopka